niedziela, 30 października 2016

COMBAT ALERT - ZIMĄ

Wielkimi krokami zbliżają się mroźne wieczory, a z nimi pierwsza edycja zimowych manewrów Combat Alert 13-15 stycznia 2017. Wyjątkowy weekend w jednostce wojskowej - Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim z pełnym skoszarowaniem, wyżywieniem, wypełniony integracją, profesjonalnymi szkoleniami i dynamicznymi manewrami ASG z ciężkim sprzętem 15 GBZ.

Uczestnicy Combat Alert nie należą do tych którzy zamykają sezon airsoftowy na jesieni i zaczynają na wiosnę. Dla nas trwa on cały rok! Za namową uczestników i przyjaciół z wojska postanowiliśmy zmienić formułę spotkania Combat Alert i dodać do niej więcej akcji. Repliki elektryczne działają również w czasie mrozu, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stoczyć bitwę ASG w warunkach zimowych. Nie będą to 24 h ciągłej walki, jak na edycji letniej Combat Alert, czas akcji będzie zależny od tego czy uda się zrealizować postawione zadania. Nie powinien jednak przekroczyć 8 godzin w terenie, ale to nie wszystko...


W czasie szkolenia przed działaniem w polu, będzie można się nauczyć przygotowywania: węzła zapór i niszczeń, zakładania grup min oraz wzywania ognia. Nie było w Polsce ćwiczeń proobronnych z takim programem i praktyczną adaptacją w terenie. Oprócz tego odbędzie się szkolenie z obsługi broni, która wejdzie na podstawowe wyposażenie wojsk obrony terytorialnej: przeciwlotniczego zestawu rakietowego GROM i przeciwpancernego zestawu kierowanego SPIKE.
Obserwując jak zmienia się Combat Alert widzimy, że uczestnicy rozwijają swoje umiejętności indywidualne, uczą się działania zespołowego i większość ma opanowane to na przyzwoitym poziomie. Problem stanowi linia dowodzenia oraz planowanie i realizacja zadań. W tym obszarze niestety mamy wiele do poprawy.

W świecie cywilów rzadko trafia się samorodny talent, który potrafiłby z marszu kierować batalionem wojska. Combat Alert stawia przed niektórymi z Was takie zadania i wykonujecie je jak najlepiej! Nie znaczy to, że jest idealnie. Rok temu podjęliśmy próbę przeszkolenia dowódców, jest to jednak tylko kropla w morzu potrzeb. Tym razem chcemy iść krok dalej. 

W ramach zimowej edycji Combat Alert 2017, po wstępnym przygotowaniu w godzinach popołudniowych, dwie strony konfliktu ruszą na teren działań wykonywać zadania atak/obrona. Będzie to praktyczne wykorzystanie wiedzy przyswojonej teoretycznie. Organizatorzy zabezpieczyli odpowiednia ilość pirotechniki i sprzętu ciężkiego. Więc będzie można liczyć na efekty specjalne! Trzeba się będzie przygotować do działania po zmroku, ponieważ w styczniu słońce zachodzi wcześnie, a doświadczenie z poprzednich manewrów wskazuje na to, że działania bojowe mogą nie skończyć się w zaplanowanym czasie. To ćwiczenie wymaga przygotowania sprzętowego i przyswojenia materiału, który będzie wykładany przed częścią praktyczną przez wojskowych instruktorów. 

Jesteśmy jednak przekonani, że ci którzy zdecydują się przyjechać wyjadą usatysfakcjonowani i zainspirowani do rozwijania zdobytych umiejętności. Miejsc jest coraz mniej. Warto więc zapisać się wcześniej, żeby później nie żałować, że nie udało się zakwalifikować. Widzimy się na zimowym Combat Alert 13-15 stycznia 2017.

Agapow


Plan manewrów 13-15 styczeń 2017>>>Zapisy!<<<