czwartek, 6 października 2022

OTWARTE SZKOLENIE PROOBRONNE: SKORPION: 22.10.2022

 


4 Pułk Pancerny „Skorpion”: osiemdziesiąt lat temu, 4 sierpnia 1942 roku, w Palestynie został sformowany 4 Batalion Czołgów. Rok później z batalionu powstał 4 Pułk Pancerny „Skorpion”, który wszedł w skład 2 Korpusu Polskiego. Nazwa i symbol jednostki miały nie tylko upamiętniać jej drogę oraz miejsce utworzenia w piaskach pustyni, ale także oddać jej charakter – skorpion jest mały niepozorny, ale jego ukąszenie bywa bolesne, a czasem śmiertelne. Taki też twardy i zajadły charakter mieli czołgiści „Skorpiona”. Brali udział w walkach na ziemi włoskiej, w tym w słynnej bitwie pod Monte Cassino w maju 1944 roku – w trakcie której wdzierali się w stronę umocnień niemieckich na Mass Albaneta Drogą Polskich Saperów. Dali przykład niezłomności i bohaterstwa najwyższej próby. Przez przyjęcie nazwy „Skorpion” dla cyklicznych szkoleń odbywających się na terenie 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, organizowanych przez Fundację „Combat Alert”, oddajemy hołd bohaterom sprzed lat.
 

Sobota, 22 października 2022 
07.30 rejestracja (wydanie identyfikatorów i karty wyszkolenia),
08.30 apel otwarcia (określenie procedur bezpieczeństwa),
09.00 pierwszy blok szkoleniowy,
13.00 przerwa obiadowa (należy zabezpieczyć we własnym zakresie np. racja żywnościowa),
14.00 drugi blok szkoleniowy,
18.30 apel zamknięcia (wydanie nagród i pakietów uczestnika).

Zakres szkolenia: rozpoznanie, ochrona osób i obiektów, obrona przeciwlotnicza, bronioznawstwo, musztra, obrona przed bronią masowego rażenia,  medycyna pola walki, łączność.

Jak się ubrać, co zabrać?
Proszę zabrać dokument ze zdjęciem: dowód osobisty. Ubieramy się na cebulkę stosownie do pogody. Osoby które nie są upoważnione do noszenia munduru WZ.: ubiór techniczny w ciemnych kolorach. Członkowie certyfikowanych organizacji podbornych MON: mundur WZ. Członkowie Oddziałów Przygotowania Wojskowego: mundur dedykowany do ćwiczeń poligonowych, stosownie do szkoły. Proszę zabrać plecak i wodę z posiłkiem regeneracyjnym.

Kto może wziąć udział w szkoleniu? 
Tylko osoby pełnoletnie, tylko obywatele PL, tylko osób, które dokonały rejestracji.
 
Gdzie odbywa się szkolenie?
Sobota, 22 października 2022, godz. 07.30,
1. Warszawska Brygada Pancerna,
ul. Okuniewska 1, 
05-075 Warszawa - Wesoła.
 

Patronat medialny